Deca koja u svojim domovima svedoče svađama imaju 30 odsto veće izglede da razviju probleme u ponašanju od druge dece.Ranije istraživanje Univerziteta Suseks objavljeno prošle godine pokazalo je da nerešeni sukob roditelja može snažno uticati na rani razvoj deteta, njegovo mentalno zdravlje i izglede za uspeh u odraslom životu. I to važi bez obzira na to jesu li roditelji zajedno ili su razdvojeni.
Naučnici ističu da problem nije u samoj svađi nego u nerešenom sukobu jer deca moraju znati kako se spor može razrešiti kako bi se nastavio život.
Trajući sukob roditelja može uticati na dečje mentalno zdravlje, razvoj socijalnih veština i emotivnu stabilnost, akademski razvoj i može uticati na njihovu sposobnost stvaranja veza a takođe može uticati na fizičko zdravlje, pokazalo je to istraživanje.
Bebe stare samo šest meseci pokazuju snažnije fiziološke simptome stresa poput ubrzanog rada srca kao odgovor na svađu roditelja u odnosu na svađe odraslih osoba koje nisu njihovi roditelji.
Kod dece svih uzrasta destruktivni uticaj roditeljskih svađa može se manifestovati visokom razinom agresije, neprijateljstava i nasilja, pomanjkanjem samopouzdanja, teskobom, depresijom i u izuzetnim slučajevima suicidalnim mislima, navode stručnjaci.
malisaveti