Kako sprečiti materijalizam u prazničnoj sezoni

Kako sprečiti materijalizam u prazničnoj sezoni

Stiže nam praznična i ujedno omiljena dečija sezona u kojoj se dobija najviše poklona...

Ponekad isti vremenski period može uticati pogrešno na decu i učiniti da sve gledaju kroz materijalne stvari, naročito kada im se ponudi da biraju svoje poklone. Zato vam predstavljamo nekoliko načina uz pomoć kojih ćete uspeti da sprečito to i usmerite dečicu na pravi put.

Lista želja: “ono što želim/ono što mi je potrebno/ono što ću nositi/za čitanje”

Nije vam potrebno pre 100 poklona ispod jelke da biste uspešno obradovali dete. Bitno je da imate strategiju kojom ćete se voditi tokom kupovine, a koje se tiču stvari koje će dete želeti, koje će mu biti potrebne, koje će nositi i koje će čitati. Započnite ovu tradiciju i videćete koliko će se obradovati raznolikim poklončićima.

Definišite ono što je potrebno i ono što želi

Porazgovarajte sa decom o razlici između stvari koje žele (pametni sat, npr.) i onih koje su im potrebne (poput kaputa i novi pantalona). Zatim postavite realistična očekivanja o broju poklona koje mogu očekivati ispod jelke.

Naučite ih da štede

Kada vam deca traže nove telefone, satove, kompjutere ili laptop, uključite ih u postizanje tog cilja. Recite im da pokušaju da sakupe novac pomaganjem komšijama oko sređivanja dvorišta, čuvanjem dece ili nekim sitnim poslovima, a zatim im obećajte da ćete dodati novac koji je potreban za novi tehnološki predmet koji toliko žele. Ovako će naučiti da se težak rad isplati i da se ne može sve dobiti “na lepe oči”.

Program razmene

Kako naučiti decu da se saosećaju i istovremeno rešiti problem sa neredom u sobi? Pitajte ih da doniraju ili daju jednu staru igračku za novu koju žele da dobiju. Lako i jednostavno, zar ne?

Igrajte se “dobijanja i davanja”

Ako imate baš malu decu, igrajte ovu igru koja će ih naučiti da je davanje isto lepo koliko i otvaranje poklona. Umotajte bilo šta u ukrasni papir i igrajte se davanja i primanja. Na ovaj način će dečica shvatiti da je lepo kada nekog učine srećnim i da posle svakog poklona treba da daju jedan mali “bonus” – zagrljaj!

Zahvalnost

Neka ovo postane navika celoj vašoj porodici – svaki dan razgovarajte o tri stvari na kojima se zahvalni u tom trenutku. Mališani će slušati i upijati kao sunđer, a samim tim i naučiti da nije sve u materijalnim stvarima. 

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!