SOBNE BILJKE – zdrave i lepe cele zime

SOBNE BILJKE – zdrave i lepe cele zime

Uzgajanje cveća u bašti nije previše teško jer se za dobrobit biljaka u velikoj meri brine majka priroda. Ali, kada ga držite u kući, u ambijentu koji je daleko od prirodnih uslova, nastaju problemi. Malo znanja i pokoji jednostavan trik mogu vam pomoći da u domu imate pravi zeleni raj

Uživanje u uzgajanju cveća ne prestaje s dolaskom hladnog vremena, ali se s terase i iz vrta seli u zatvoren prostor. Lepe i zdrave biljke kojima ste okruženi dok je napolju minus svakako jesu razlog za ponos, no, nije uvek lako stvoriti idealne uslove za njihov razvoj. Suv, topao vazduh, tmurno vreme, kratak dan i, posledično, nedostatak svetlosti, zaista otežavaju negu zelenih ljubimica koje ponekad jednostavno ne napreduju onako kako ste zamislili.

Često nas u cvećari zavede lepota neke biljke i uvek se nadamo da ćemo uspeti da je održavamo takvom i kod kuće, ali imajte na umu da pre kupovine morate detaljno da se upoznate o njenom poreklu i realnim potrebama – izboru mesta na kojem ćete je držati, količini vode, unosu đubriva, odgovarajućem supstratu…

Jer, uzgajanje biljaka nije samo stvar “talenta” i posvećenosti već i dobre informisanosti.

 Mada, ponekad se dešava da učinimo sve kako treba, ali jednostavno ne ide: zelena lepotica pati iz ko zna kog razloga, možda zato što je premeštena iz ambijenta koji joj je savršeno odgovarao i jednostavno „odlučuje” da uvene. U slučaju neuspeha nemojte kriviti sebe, pogotovo ako ste vodili računa o svakom detalju: takve stvari se dešavaju i nema razloga da ne pokušate ponovo.

SOBNA LOZICA – Potos

od oktobra do marta

Postavite biljku na mesto okupano svetlošću: ovu popularnu sobnu puzavicu možete slobodno držati i na prozoru, ali morate je zaštititi od preterano suvog vazduha tako što ćete joj redovno orošavati listove.

Potos treba zalivati tek toliko da zemlja bude vlažna, a jednom mesečno u zemlju dodajte đubrivo za zelene biljke. Ako je još mlad i nije dostigao veće dimenzije, s vremena na vreme ga istuširajte.

Lepo će izgledati ukoliko ga pustite da slobodno pada, mada je vrlo atraktivan i kada se razvija vertikalno: zabodite u sredinu saksije drvce prekriveno vlažnom mahovinom, a stabljike prikačite malim U-profilima. Male drvene merdevine takođe su dobro rešenje – možete ih napraviti sami ili ih nabaviti u specijalizovanoj prodavnici…

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!