Ova biljka sa raskošnim crvenim i zelenim listovima je prelepa dekoracija koju bi svaki dom trebalo imati, a sigurno smo da joj ni vi nećete moći odoleti kada budete videli slike. Dobila je naziv zbog perioda cvetanja koji pada na Božić. Spada u zahtevnije biljke, ali kada vam njeno sređivanje i zalivanje uđe u rutinu – nećete imati problema. Kako bi vam trajala do sledeće godine, pa i duže, treba da obratite pažnju na:
Zalivanje
Od sredine novembra Božićno drvo zahteva redovno zalivanje – ali ne preterano! Takođe je ne treba zalivati odzgo, već sipati vodu u tacnu saksije, sačekati da biljka upije koliko joj je potrebno, a zatim izbaciti višak. Uz to joj se moraju orošavati listovi mlakom stajaćom vodom i jednom nedeljno dodavati tečno đubrivo.
Toplotu i svetlost
Božićno drvo voli svetlost i toplotu, ali u umerenim količinama što znači da je ne treba držati ni blizu radijatora, niti na terasi. Ovo je posebno važno: od oktobra do sredine novembra se mora držati na tamnom mestu kako bi se od novembra pospešilo njeno cvetanje i rast crvenih listova.
Presađivanje i skraćivanje
U martu biljci počinju da opadaju listovi, što je znak da je vreme za skraćivanje. Izdanke isecite na 10 – 15cm visine i premestite biljku na hladnije mesto gde ne mogu dopreti direktni sunčevi zraci. Držite je tu oko osam nedelja. Zatim je vratite na mesto i vaša biljka je spremna za novi rast. U slučaju da prebrzo raste, do avgusta joj secite izdanke.
malisaveti