Pravilno postavljanje biljaka u stanu

Pravilno postavljanje biljaka u stanu

Da bi dekorativne vrednosti malih biljaka došle do punog izražaja, one u kući treba da se postavljaju pojedinačno ili u grupama koje smo pažljivo aranžirali. Samo jedna afrička ljubičica može da privuče pažnju posmatrača.

U poređenju sa postavkom u kojoj jedna ljubičica u nekoj neobičnoj korpi i pod svetlom lampe privlači pažnju, grupni aranžman od nekoliko primeraka tih istih ljubičica koji stoji na stalku za cveće, interesantnom stubu ili stolu, izazvaće još intenzivnije oduševljenje kod onoga koji posmatra.

Postoje i specijalni načini gajenja biljaka primenjivi su u bilo kojoj prostoriji, a to je na primer gajenje zelenila u terarijumima, i vrtovima u boci koji ne samo da izuzetno lepo izgledaju već imaju i svoje opravdanje sa aspekta uspešnog gajenja – biljke “u staklu“ dobijaju više vlage nego inače. Treba se truditi da se postavljanje biljaka ne radi uobičajeno: postavljanje biljaka na sred police ili pak u ćošak prostorije.

Za promenu pomerajte novu biljku po sobi i posmatrajte kako njeno postavljanje utiče na izgled čitave prostorije i kako ona izgleda na tom mestu. Treba potražiti nove i neobične posude za cveće u radnjama koje prodaju najrazličitije stvari. Treba usklađivati biljke, posude u kojima ih držimo i postavke biljaka poštujući osnovne principe koji su navedeni u ovom vodiču.

Sa druge strane, jednako je važno da se kaže da su mogućnosti kombinovanja biljaka veoma velike upravo zbog njihove različitosti i brojnosti, pa bi verovatno bilo i pogrešno do kraja se držati ovih nekoliko pravila koja su navedena u predlozima za uređenje enterijera zelenilom.

Ovakve i mnoge druge male cvetne biljke, poput ciklama, dobijaju pažnju koju zavređuju ukoliko se koriste za ukrašavanje stolova, kao i u grupnim aranžmanima od više primeraka koji će predstavljati veoma efektan centralni deo na stolu za ručavanje.

Kada se upotrebljavaju male biljke za kombinovanje u grupi, treba voditi računa o postavljanju proporcija jer se ipak lako može dogoditi, da se male biljke “izgube “ u vizuelnom smislu kada se grupišu sa samo malo većim od njih samih.

Egzotičnije biljke poput kaktusa i sukulenata najlepše izgledaju ako su postavljene na podlogu svedenih linija – na moderan stočić za kafu, na pimer, ili u posude geometrijskog oblika. Izaberite posudu sa jasnim valovitim linijama koje imitiraju ili podsećaju na linije biljke odnosno biljaka koje su u nju smeštene.

Sivozelene biljke poput Gasterije formiraju skladnu celinu sa posudama od metala koji sjaji (u koje su smeštene). Manji primerci su najprivlačniji za oko kada su posađeni u majušne posude neobičnog izgleda: Echeveria elegans ili neki mali Sedum u držaću za tvrdo kuvano jaje, na primer.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!