Najviše se koristi u lečenju disajnih puteva i upale creva. Sadrži fenolne glikozide, saponine, flavonoide i sluzi što joj daje lekovita svojstva. Deluje protivupalno, protiv bolova, pomaže pri iskašljavanju i snižava povišenu telesnu temperatu.
Istraživanja su pokazala da ljubičica zaustavlja rast zloćudnih ćelija kancera. Sadrže salicilnu kiselinu koja je sastavni deo aspirina i deletvorna je u lečenju glavobolje, migrene i nesanice.Ima antibakterijsko delovanje, a koristi se i kod kožnih upala, oteklina, deluje protiv bolova i kao sedativ.
Čaj od ljubičica koristi se protiv kašlja, nakupljanja sluzi, astme, bronhitisa i upale pluća.
Mast od ljubičica je melem za rane, preporučuje se kod neurodermatitisa, opeklina, temenjače kod novorođenčadi, kao i kod uklanjanja ožiljaka.Čaj od ljubičice priprema se od listova i cvetova, koji se prikupljaju u martu i aprilu, pa se suše u hladu na prozračnom mestu. Za šolju čaja dovoljna je čajna kašičica mešavine.
Za sirup vam je potrebno:
- 90 grama cvetova mirisne ljubičice
- 120 grama šećera
- 1,5 litara vode
Priprema:
Cvetove bez cvetne čašice stavite u lonac i prelijte ključalom vodom. Poklopite i ostavite da odstoji 24 sata. Zatim dobro procedite, pa dodajte šećer. Na laganoj vatri zagrevajte uz neprestano mešanje dok se šećer potpuno ne rastopi. Čim sirup počne da ključa, skinite ga sa vatre i poklopljenog ostavite da se ohladi.
Ulijte zatim u čistu staklenu bocu, čvrsto zatvorite i čuvajte na tamnom mestu. Pomaže prilikom kašlja, nesanice i srčanih tegoba.
malisaveti