NAJBOLJI SAVETI ZA UZGOJ ORHIDEJA U VAŠEM DOMU

NAJBOLJI SAVETI ZA UZGOJ ORHIDEJA U VAŠEM DOMU

Pre nego što pređemo na konkretne savete, naglasimo da se ohideja kao saksijsko cveće kupuje uglavnom onda kada je u cvatu. Stoga i nastane zabuna kod mnogih kada cvetovi otpadnu, uz zabrinutost šta je to što rade pogrešno.

Orhideja je jedna od najlepših sobnih biljki, koja nas svaki put osvoji svojim nežnim cvetovima, u koje smo se i mi bespovratno zaljubili! Mnogi poznavaoci i ljubitelji cveća je smatraju simbolom lepote, ljubavi i otmenosti. Stoga se ona vrlo često nađe u ulozi elegantnog poklona, kada dragoj osobi želimo da ukažemo posebnu čast. Ili se jednostavno doseli u naš životni prostor, u kom bez sumnje oplemeni onaj kutak u koji je smestimo.. Ipak, to neće biti dovoljno kako bi ovaj cvet zaista procvetao na način na koji vi želite. Potrebno da znate sve male i velike tajne njegovog gajenja - koje mesto u vašem domu zaista najviše pogoduje orhideji, kako i koliko često treba da je zalivate i sl. 

Pre nego što pređemo na konkretne savete, naglasimo da se ohideja kao saksijsko cveće kupuje uglavnom onda kada je u cvatu. Stoga i nastane zabuna kod mnogih kada cvetovi otpadnu, uz zabrinutost šta je to što rade pogrešno. 

Prosečna dužina cvetanja orhideje je 3 meseca, i ona cveta 2 do 3 puta godišnje. Pauza između cvetanja može potrajati i po nekoliko meseci, tako da to nije nešto što treba da vas buni. Ipak, kako biste što duže uživali u predivnim laticama ovog cveta, slede saveti koji će vam zasigurno pomoći u njenom uzgoju.

Orhideja je cvet koji voli svetlost, a ne reaguje dobro na preteranu vlagu, iako joj je ona u načelu svakako potrebna. Međutim, imajte u vidu da orhideje imaju mesnato korenje, sposobno da apsorbuje vodenu paru prisutnu u vazduhu, pa nikako ne treba preterivati sa zalivanjem. 

Zalivanje

Za vreme cvetanja, orhideja se zaliva po malo dva puta nedeljno, a u periodu mirovanja samo jednom nedeljno. Između dva zalivanja zemlja mora da se prosuši.

Orhideju zalivate odstajalom vodom, i to samo stablo i koren - nikako cvetove. Cvetove samo povremeno nežno obrišite pamučnom krpicom, koju ste potopiliu mlaku vodu. Zalivate je tako što je zapravo potopite - napunite saksiju do vrha vodom i ostavite 10ak minuta. Orhideja je se, kao što znate, ne sadi u zemlju, već se nalazi u posebnom granulatu sastavljenom većinski od kore drveta. 

RAzlog za to je što orhideje u svom prirodnom staništnu nisu ukopane u zemlju, već im korenje viri iznad. 

Nakon 10 minuta ocedite saksiju. Kora drveta će ostati vlažna i tom vlagom će se orhideja i hraniti.

Ukoliko ste je presadili, nikako je nemojte odmah zalivati, već sačekajte da prođe 10ak dana.

Najbolje ćte pratiti stanje vlažnosti prema boji korena orhideje. Ako je izrazito zelen, koren je lpo hidriran i orhideja ima dovoljno vlažnosti. Ako posivi i još se i smežura pod hitno ga potopite u vodu. 

 Presađivanje

Postupak presađivanja nije previše komplikovan, ali treba da obratite pažnju na nekoliko stvari.

Prvo novu saksiju napunite specijalnim granulatom do pola, zatim orhideju izvadite iz stare saksije i lagano rastresite supstrat oko nje tako da ostane samo korene. Ukoliko primetite korenje koje je trulo ili osušeno, isecite ga. Zatim prenesite orhideju u novu saksiju. Dodajte ostatak granulata oko nje da se lepo rasporedi, pa protresite da sve ,,legne'' i rasporedi se oko korena.

Ako ste iskusni u uzgoju orhideja koristite saksiju bez rupica na dnu, a ako niste, što je verovatno slučaj, čim čitate ovaj tekst, uzmite saksiju sa rupama. 

Takođe, savetuje se da saksija bude providna jer ćete po boji korena najbolje videti stanje biljke. Lako providnu saksiju možete smestiti u neku dekorativnu i izvaditi kada je potrebna kontrola korena.

 Pravo vreme za presađivanje orhideje jeste onda kad aprimetite da je koren zauzeo celu posudu ili je počeo da izlazi napolje. Najpovoljniji period za to je između maja i juna, ali nećete pogrešiti i ako je presadite u ranu jesen i to kada orhideja nije u cvatu!

 Svetlost

Kada birate prozor na koji ćete staviti svoju orhideju, imajte u vidu da one najviše uspevaju ukoliko je izvor svetlosti orjentisan ka severu, potom ka jugu, pa zapadu. Leti kada je sunce suviše jako, neophodno je da zaštitite svoj cvet pomoću zavese.

Tačnije, naviše će vam pomoći ukoliko tačno znate vrstu svoje orhideje, kada je najbolje da sledite sledeće instrukcije. 

Severni prozor - Miltonia, Odontoglosum, Papiopedilum, Stanhopea, Aerides i Bulbophylum; 

Južni ili zapadni prozor - Dendrobium, Epidendrum, Lycaste, Odontioda, Cymbidium i Brassia;

Istočni prozor - Phalaenopsis, što je ujedno i najrasprostranjenija vrsta orhideje.

Dodatni saveti

Rekli smo da orhideja voli svetlost i da apsorbuje vlagu iz vazduha. U tom smislu, mnogi kao idealno mesto za nju u domu preporučuju kuhinjski ili kupatilski prozor (do nje dopire taman koliko je potrebno vlage).

Ako se ne nalazi na ovom, već na nekom drugom mestu, ili u drugoj prostroji, ne zaboravite da vlažite vazduh oko orhideje - npr. stavite posude sa vodom na radijator u periodu godine kada se grejete.

Ukoliko želite da vaša orhideja što brže procveta, i kako biste izbegli da je "opteretite" vodom, od koristi vam može biti sledeći trik - u saksiju sa orhidejom stavite par kocki leda, i poštujute na početku predložen ritam zalivanja. 

Ono što takođe pogoduje ovoj biljki jeste temperaturna razlika, koju ćete postići tako što ćete je npr. tokom noći staviti na prohladno mesto - npr. terasa ako je u pitanju prelazno godišnje doba, ili pak prostorija u kojoj se ne greje i sl. 

Birajte prihranu za uzgoj orhideja tako što će sadržati što manje količine azota, a više fosfora. 

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!