Biljke u saksijama su nepogrešivi izbor, ali da bi bile lepe i atraktivne, potrebna im je nega i slobodno vreme koje je u haotičnoj svakodnevici pravi luksuz.
Rešenje su otporne i skromne sukulentne biljke poput čuvarkuće, seduma, aloje, agave, eševerije...
Dizajneri enterijera uzdigli su ih u sam vrh najpoželjnijih zelenih podstanara modernih stanova – zbog neobičnih lisnih rozeta ali i zbog lakog održavanja.
Bez problema mogu preživeti dve sedmice bez zalivanja – jer koriste vodu koju su uskladištile u svojim depoima u listovima. Veliku že mogu da podnesu, ali nikako ne vole konstantnu vlagu. Zato ih zalivajte retko ali obilno.
Da biste istakli dekorativni kakakter, odaberite im odgovarajuću saksiju (sa rupom, obavezno!). U zavisnosti od vrste, sukulente vole da stanuju u plitkim ili dubokim posudama, u saksijama od keramike ili terakote. Trenutno su apsolutni trend male sobne staklene bašte u kojima ovi umetnici preživljavanja izgledaju atraktivno. Za dobar start i uspešno uzgajanje potreban je odgovarajući supstrat za kaktuse i sukulente (mešavina peska i zemlje u odnosu 2:1).
Dno saksije najpre prekrijte drenažnim slojem od kamencica i peska, naspite supstrat i pripremite tečno ubrivo za sukulente koji će biljkama dati potrebnu snagu za pravilan rast.
Mada su skromne po pitanju nege, ipak imaju svoje „bubice“. Ne dozvoljavaju da im gazde pronađu mesto u domu, vec ga same traže. Većina sukulentnih biljaka vodi poreklo iz pustinja Južne Afrike i Meksika, pa im prija stanište koje ih podseća na domovinu. Priželjkuju prozorske daske ili mesta u sobama koje imaju dovoljno svetlosti.
Savet: Ako su samo jednom stranom izložene suncu, povremeno ih okrecite da bi ravnomerno napredovale.
malisaveti