Stručnjaci upozoravaju: U VIDEO IGRICAMA za decu na Jutjubu kriju se saveti za SAMOUBISTVO, među njima i u jednoj veoma POPULARNOJ KOD NAS!

Stručnjaci upozoravaju: U VIDEO IGRICAMA za decu na Jutjubu kriju se saveti za SAMOUBISTVO, među njima i u jednoj veoma POPULARNOJ KOD NAS!

Video-zapisi koji pokazuju pucnjavu u školama i daju instrukcije o samopovređivanju pronađeni su na aplikacijama za decu.

Američki pedijatar upozorio je roditelje na video-zapise na kanalu Jutjub i Jutjub Kids koji pokazuju deci kako da se ubiju.

Fri Hes iz Okale na Floridi objašnjava da je prvi put tokom leta saznala za postojanje ovakvih klipova. Ona kaže da se u jednoj video-igrici za decu na ekranu pojavljuje muškarac i daje instrukcije kako da se izvrši samoubistvo.

"Bila sam šokirana", rekla je gospođa Hes, ističući da je od tada ova scena pronađena u još nekoliko videa iz popularne Nintendo igre "Splatoon" na Jutjubu i Jutjub Kids.

Za ovakve snimke, o kojima je počela da piše u svom blogu i da na njih upozorava roditelje, kaže da su izuzetno opasni za decu.

"Mislim da se naša deca sa društvenim medijima i pristupom internetu suočavaju sa potpuno novim svetom. To menja način na koji rastu i način na koji se razvijaju. Mislim da ih ovakvi video-zapisi ugrožavaju."

Prema rečima psihologa Svetlanke Knežević, roditelji moraju u svakom trenutku da budu u toku šta njihova deca gledaju na internetu.

"Sve te snimke i igrice koje njihova deca gledaju i igraju na internetu roditelji bi morali prvi da pregledaju. Na žalost, mnogi roditelji nisu na istom nivou sa svojom decom kada je u pitanju upotreba nove tehnologije i medija", kaže psiholog.

"Deca do dvanaeste godine nemaju razvijen moral i samim tim ne znaju šta je moralno, a šta ne. Deca će izbegavati loše stvari zbog straha od kazne, ali tek posle dvanaeste godine ona razumeju šta nije dobro zbog samih dugoročnih posledica, a ne zbog trenutne kazne", objašnjava naša sagovornica.

Andrea Favil, predstavnica za medije sa Jutjuba, izjavila je da kompanija radi na tome da osigura da se "Jutjub kanal ne koristi za podsticanje opasnog ponašanja i da ima strogu politiku koja zabranjuje videozapise koji propagiraju samopovređivanje".

"Oslanjamo se na upozorenja naših korisnika, kao i na tehnologiju pametnog otkrivanja kako bismo označili neprimeren sadržaj", dodala je ona.

"Svaka tri meseca uklanjamo milione videozapisa i kanala koji krše naša pravila i većinu tih videozapisa uklanjamo pre nego što imaju i jedan pregled. Uvek radimo na tome da poboljšamo naš sistem i što brže uklonimo nasilni sadržaj", istakla je Favil.

Jutjub se dugo borio sa tim kako da održi platformu čistom od takvog materijala - uklanjanjem govora mržnje i nasilnih videa, zabranom opasnih šala i razbijanjem seksualne eksploatacije dece.

Prošle nedelje Hes je u blogu upozorila druge roditelje na brojne video snimke za koje je rekla da je pronašla na aplikacijama - "Majnkraftu" koji prikazuje pucnjavu u školi, crtani film o trgovini ljudima, jedan o detetu koje je izvršilo samoubistvo ubadanjem i drugi koji je pokušao da izvrši samoubistvo vešanjem.

Nadin Kaslov, bivša predsednica Američkog udruženja psihologa, izjavila je za Vašington Post da je to "tragična" situacija u kojoj "trolovi ciljaju decu i ohrabruju ih da se ubijaju."

Kaslov, koja predaje na Univerzitetu Emori, rekla je da neka deca mogu da ignorišu mračan video sadržaj, ali da na druge, naročito one ranjivije, ovakvi sadržaji i te kako utiču.

Ona je rekla da takvi video zapisi mogu da dovedu do toga da deca imaju noćne more, izazivaju loše uspomene na ljude bliske njima koji su izvršili samoubistvo ili ih čak ohrabre da pokušaju samoubistvo, iako su neki od njih možda premladi da bi razumeli posledice.

Kaslov je rekla da bi roditelji trebalo da prate šta njihova deca rade na internetu, a tehnološke kompanije treba da osiguraju da se takvi sadržaji uklone. Ipak, rekla je, to nije dovoljno.

"Mislim da ih ne možete samo ukloniti i kao da se ništa nije desilo", rekla je za takve video zapise. "Za decu koja su bila izložena, izložena su. Mora da postoji poruka i objašnjenje zbog čega nešto nije u redu."

Iako roditelji treba da razgovaraju sa svojom decom o video snimcima, rekla je Kaslov, Jutjub Kids takođe treba da se pozabavi ovim pitanjem, objašnjavajući deci šta su video snimci i zašto deca nikada ne bi trebalo da se povrede.

Ona je dodala da bi trebalo da postoje "ozbiljne posledice" za one koji su imali udela u spotovima, ističući da je "veoma zabrinjavajuće" to što su ciljali decu.

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, faktori rizika povezani sa samoubistvom mogu uključivati mentalne poremećaje kao što su klinička depresija, prethodni pokušaji samoubistva, prepreka pristupu lečenju mentalnog zdravlja, fizičke bolesti i osećaj beznađa ili izolacije.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!