Kristi je kupila toliko poklona da je njima "prepunila" 14 ormana. Na kupovinu je potrošila i nekoliko meseci, a na Fejsbuku se požalila da je mrzi da sada brdo igračaka pakuje.
"O Bože, nije li malo previše?", pitali su je.
Odgovorila im je:
"Društvo će pokušati da vas uveri da nije u redu da razmzite vlastitu decu i da vam nametne osećaj krivice zbog toga".
Kristi je uverena da je njeno pravo da razmazi svoje mališane.
"Skupi pokloni su pre odraz kupovne moći roditelja nego što su siguran pokazatelj razmaženosti dece. Razmaženost dece podrazumeva da ona dobijaju sve što požele i da nemaju toleranciju ni na kakvu frustraciju, odnosno da ne tolerišu ako im mama i tata ne ispunjavaju sve želje", objašnjava pisholog Radmila Grujičić.
U slučaju mame Kristi Novak brdo poklona je izgleda pre svega njena želja. Međutim, ukoliko se iza nje kriju preterani zahtevi njene dece, onda znači da je razmaženost na delu.
"Roditelj ima obavezu da ne čini sve što dete poželi ali naravno ovo pravilo ne može kruto da se primeni na svakog roditelja jer postoje deca koja su skromna u svojim očekivanjima i retko nešto traže. Zbog toga_ skupi pokloni ne znače nužno razmaženu decu", napominje psiholog.
Nije ni nužna potreba za njima. Decu možete da obradujete na toliko načina, među kojima su i pristupačna i ekonomična rešenja. Bitno je samo da ih naučite važnosti i lepoti darivanja, i da lepota poklona nije u njegovoj novčanoj vrednosti ili veličini.
malisaveti