Koliko nas majka voli, toliko volimo sebe: Istina ili ne?

Koliko nas majka voli, toliko volimo sebe: Istina ili ne?

Ako majka brine o detetu i fizički i emotivno, ono će sigurno odrasti u zdravu osobu. U suprotnom neće poštovati sebe, stavljaće se uvek na drugo ili treće mesto u odnosu s drugima.

Uticaj majke na psihički razvoj deteta jedna je od najznačajnijih i možda najeksploatisanijih tema u psihologiji. Ali to i ne treba da nas čudi, s obzirom na činjenicu da od kvaliteta te emocionalne veze zavisi kakav će odnos dete imati samo prema sebi i ljudima koji ga okružuju.

– Uloga majke u razvoju deteta drugačija je od uloge oca i zasnovana je pre svega na biološkoj povezanosti – kaže Ljiljana Jagodić, psihoterapeut.

Deca tu povezanost s majkom prepoznaju i doživljavaju pre svega kroz emocije koje imaju u vezi s njom. Na primer, dete koje padne i ogrebe koleno uglavnom trči ka majci, kao da zna da će mu ona pomoći da se oseća bolje. To se dešava zato što je majka taj primarni izvor sigurnosti, a otac „vitez u sjajnom oklopu“ koji se bori za porodicu i čuva je.

Biološka povezanost deteta i majke gubi se oko treće godine. Od toga kakva je majka bila, na koji način je zadovoljavala dečje potrebe i kako se dete u tom odnosu osećalo zavisiće kakve će ćerka veze kasnije u životu ostvarivati s drugim bitnim ljudima.

Kakva majka, takva kći

– Ako majka brine o detetu i fizički i emotivno, pokazujući mu koliko ga voli, koliko je bitno, dete odrasta u zdravu osobu – kaže Ljiljana.

– Ukoliko ga majka lišava svoje fizičke i emotivne bliskosti, takvo dete će imati različite emotivne poremećaje. Jedan od najčešćih je preterana potreba za zadovoljavanjem tuđih očekivanja, stavljanje sebe na drugo ili treće mesto. Takva deca kasnije, i kao odrasli, stalno imaju utisak da nikad ništa nisu dobro uradili i da ih zbog toga niko ne voli. Postaju perfekcionisti, preterano ambiciozni, prezahtevni, traže previše pažnje od drugih jer je nisu dobijali od majke.

Ključna stvar koja određuje i sinove i ćerke jeste odnos koji majka ima s njihovim ocem. Iz njega sin uči kako da se jednog dana ponaša prema svojoj supruzi, a ćerka stiče model za građenje svog partnerskog odnosa.

– Čest je slučaj da majke koje nemaju dobar odnos sa ocem deteta svoje emocionalne potrebe zadovoljavaju sa sinom ili ćerkom. Postaju prezahtevne, dominantne, žele da sve kontrolišu... Ne dozvoljavaju svojoj deci da se razviju u zrele osobe, pa danas imamo mnogo maminih sinova, odraslih muškaraca koji zasnuju svoje porodice, a ne raskinu tu vezu s majkom. To su majke koje se u sve upliću i čest je slučaj da se takvi brakovi prekidaju zbog „mešanja mame“ – napominje naša sagovornica.

Neostvarene majke su nesrećne

Kaže se da sinovi traže žene koje će biti kao njihove mame. I u tome ima dosta istine. Ako su odrastali u porodici u kojoj je majka bila dominantna, tražiće takve supruge. Ukoliko je majka bila podređena ocu, tražiće partnerke koje će to prihvatiti,

a ako je bila hladna i nedostupna, biće nesposobni da pokažu emocije.

Slično je i sa ćerkama, identifikuju se s majkama, pa postaju takve.

– Poseban je slučaj kad majke svoje nezadovoljene potrebe počinju da zadovoljavaju kroz ćerke. Teraju ih da završe fakultete jer ih one nisu završile, ako su se mlade udale, bile finansijski zavisne od muževa, a nesrećne u tom braku, uglavnom očekuju od svojih ćerki da budu potpuno samostalne i nezavisne. Na taj način ih zbunjuju i onemogućavaju im da se dobro povežu sa svojim partnerima, pa često ostaju same i ostavljene.

Iz svega rečenog sledi da je gubitak majke jedna od najtežih situacija koja nam se u životu desi. Teško je i odraslim osobama, pogotovo ako su s majkom imali odnos pun poverenja i bliskosti.

– Kad dete izgubi majku, gubi oslonac i izvor nepresušne bezuslovne ljubavi. Što se to ranije u životu desi, to je za dete teže. Zato je baš bitno da u takvim okolnostima otac i druga najbliža rodbina ponude utočište i sigurnost.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!