Koliko majčinstvo promeni psihu žene: Istina je, kada se rodi dete, rađa se i majka

Koliko majčinstvo promeni psihu žene: Istina je, kada se rodi dete, rađa se i majka

Ma koliko se žene pripremale za majčinstvo - čitajući i razgovarajući sa ženama koje su već majke, nemoguće je unapred dovoljno se pripremiti za tu novu životnu ulogu. Iskustvo majke kao takvo ne može se preneti.

Prema rečima psihoterapeuta Vesne Bajković, ta nova životna uloga podrazumeva preuzimanje nove odgovornosti koja, počevši od trudnoće, nadalje traje čitav život i unosi velike promene u životu žene i porodice.

- Majčinstvo donosi promene u odnosima i unosi potpuno novi pogled na život i na, što je jako važno, dotadašnje prioritete. Šta god da je ranije bilo važno sada se čini ne toliko važno ili postaje potpuno nevažno, a najvažnije je kako obezbediti detetu sve ono što je potrebno - naglašava psihoterapeut i dodaje da ova nova životna uloga uzrokuje određene promene u emotivnom životu žene i tako utiče i na određene promene u ponašanju majki.

Iza svega toga stoje fiziološke promene u organizmu, prvenstveno u mozgu. U poslednje dve decenije naučnici se detaljnije bave time šta se zbiva u organizmu žene kada postane majka i kakav se preobražaj događa u njenom mozgu.

- Od kada sam postala majka postala sam mnogo snažnija i izdržljivija, lakše se suočavam sa problemima, ali sam ujedno i više emotivna, više empatišem, sve me pogađa, naročito kada se deca suočavaju sa nepravdama što je, na žalost, čest slučaj - kaže Milica Jović, mama jednogodišnjeg dečaka.

Određenje promene u nekim delovima mozga upravo omogućavaju da majka odgovori na sve potrebe bebe, pomažu joj da prepozna i empatiše sa bebinim bolovima i emocijama, reguliše kako da odgovori na pozitivne stimuluse ili eventualne pretnje.

- Sve ovo omogućava stvaranje kvalitetne veze između majke i bebe. Ovo nadalje utiče da okolina opaža novopečenu majku kao više osećajnu, brižljivu i pažljiviju nego pre rođenja bebe. Promene u ponašanju i emotivne promene su velikim delom uzrokovane normalnim fiziološkim procesima. Naučnici su dokazali da postoje čak strukturne i funkcionalne promene koje se dešavaju u mozgu tokom trudnoće i nakon porođaja koje uzrokuju izrazito zaštitiničko ponašanje i povećavaju opštu osetljivost žene - objašnjava psihoterapeut.

Postoji nekoliko regija mozga koje su međusobno povezane i koje zajedno dovode do onoga što često zovemo materinskim instinktom. Priroda je tako uredila da sve što se dešava u organizmu žene su procesi koji pripremaju ženu na novu situaciju. Iako se u početku radost i zadovoljstvo rođenja deteta kombinuje sa visokim nivoom fizičkog stresa i napora, što je preplavljujuće iskustvo na više frontova, majka je fokusirana na opstanak bebe i njeno dugoročno blagostanje.

- Kada žena postane majka dobija novu životnu perspektivu. Tako se dešava da primećuje i plač druge dece, osteljivije su i nežnije vremenom prema deci uopšte. Empatišu sa drugim roditeljima i njihovom decom kada plaču ili su srećna. Mnoge novopečene majke se osećaju ranjivo, što je normalan rezultat prethodnih fizioloških promena, fizičkih i fizioloških prilagođavanja. Veliki deo ovoga prođe, ali postaju deo njene sposobnosti da postane majka, a ne više devojka, i može biti deo opšteg sazrevanja. Sama ta činjenica da imamo živo biće koje zavisi od nas, i u fizičkom smislu, deluje tako da se ponašamo insktiktivno, da je branimo i čuvamo, hranimo, da brinemo o drugom ljudskom biću. Zato se kaže da "kada se rodi beba rađa se i majka" - zaključuje naša sagovornica.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!