Kada se on razboli ne budite mu majka, nego supruga

Kada se on razboli ne budite mu majka, nego supruga

Ne gledajte na bolesnog partnera kao na malo dete, kao na nekoga ko je nesposoban za donošenje odluka o sopstvenom životu. On očekuje i zaslužuje ravnopravan odnos, pre svega od svog najbližeg okruženja.

Prve reakcije na bolest najčešće su negiranje i odbijanje razgovora o tome. Zbog toga je život prividno neizmenjen, a to psihološki opterećuje partnere.

„I u dobru i u zlu“, izgovore parovi kad svoju ljubav krunišu brakom. A šta se desi s bračnim zavetima kada dođu loši dani, kad bolest zakuca na vrata? Iva Branković, psihoterapeut, kaže da suočavanje s partnerovom dijagnozom teškog, hroničnog oboljenja podrazumeva proživljavanje ekstremnih emotivnih reakcija, pa nije neuobičajeno da u ovim situacijama privremeno osetimo ogorčenost, ljutnju, osećaj krivice, pad motivacije, energije i optimizma.

– Život uz bolest bitno menja odnos između partnera. Promena se pritom ne dešava samo u oblasti svakodnevne rutine, kako to spolja izgleda, već i u oblasti pravila, uloga i funkcija, što često predstavlja veći izazov nego neposredna briga o bolesnom članu porodice – kaže Iva Branković.

Negiranje bolesti ugrožava oporavak

Adaptacija i funkcionalna reorganizacija života idu brže ukoliko se bolesti ne dodeljuje status porodične tajne ili tabu teme.

– Način na koji se bolest prihvata zavisiće i od prirode bolesti i od toga kako se ona doživljava u društvenoj sredini. Mentalne bolesti se mnogo teže prihvataju nego somatske, jer u društvu postoje izrazito negativni stavovi i stigma prema ljudima koji imaju probleme u psihičkom funkcionisanju. Zato u ovim porodicama faza negiranja može trajati duže, a to može ugroziti potencijalni oporavak, jer je podrška od presudnog značaja za izlečenje.

Veliki izazov za partnerski odnos

Staranje o bolesnom partneru podrazumeva posebnu vrstu nege, koja se znatno razlikuje od patronizujućeg, nadmoćnog načina pružanja pomoći ili preplašenosti i prevelike brige, koje dodatno mogu da opterete partnera. Dakle, budite mu žena, a ne majka.

– Partner koji neguje bolesnog supružnika može da uleti u dve zamke. Prva je da počne da ga tretira kao malo dete, odnosno kao nekoga ko je nesposoban za donošenje odluka o sopstvenom životu. To je velika greška i veliki izazov za partnerski odnos, jer oduzima svu moć bolesnom partneru i potpuno menja dinamiku između partnera, zbog čega oboje često pate.

Druga zamka je, kako kaže naša sagovornica, prihvatanje uloge žrtve, to jest nekoga ko zanemaruje sopstvene potrebe i potpuno se posvećuje brizi o bolesnom partneru.

– Ovo je veoma opasno, jer može da stvori negativan odnosa prema bolesniku ukoliko bolest dugo traje, a s druge strane, nosi rizik od ozbiljnih psihičkih problema nakon prestanka bolesti, posebno ako se bolest završava smrtnim ishodom – kaže Iva Branković.

Ne osećajte krivicu što brinete i o sebi

Bez obzira na stepen ograničenja koje bolest nameće, sve je mnogo lakše kada partneri prihvate realnost. Razumna reakcija ne znači i odsustvo emocija. Kad je neko koga volimo ozbiljno bolestan, sva osećanja i misli potpuno su legitimni.

– Važno je da ih stalno preispitujemo i da težimo razumevanju i prihvatanju situacije u meri u kojoj je to razumno moguće. Takav stav otvoriće mogućnost za konstruktivan odnos prema bolesti, koji podrazumeva razumevanje da je bolest sastavni deo života i spremnost za rešavanje problema uz mnogo empatije, podrške i topline za osobu koja je bolesna. Benefit od takvog stava imaće svi – savetuje Iva Branković.

Onaj partner koji preuzima brigu staratelja treba da vodi računa o tome da postavi adekvatna i realna očekivanja i od partnera i od sebe. Kako je organizacija zajedničkog vremena drastično izmenjena, jer bolest dobrim delom diktira raspored dnevnih aktivnosti, dešava se da i zdrav partner sve ređe izlazi iz kuće, druži se, ide na rekreaciju...

– Briga o bolesnom članu porodice nosi veliki rizik od emocionalnog iscrpljivanja, a ukoliko se ne tretira, može dovesti do problema u fizičkom i mentalnom funkcionisanju. Zato je potrebno misliti o sebi na vreme i izbeći poslednji rizik, a to je osećanje krivice zbog brige o sebi kad je drugoj osobi briga toliko potrebna.

Da bi se ta misao prevazišla, treba imati na umu primer iz aviona, gde uputstvo kod opadanja pritiska u kabini kaže: prvo staviti masku za kiseonik sebi, pa onda detetu.

– To ne znači sebičnost, naprotiv, to nas podseća da samo ukoliko očuvamo sopstveno mentalno i fizičko zdravlje, možemo biti korisni i drugim ljudima u svom okruženju.

malisaveti

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima!