Neke polovne stvari ne bi trebalo da kupujemo od nepoznatih osoba jer mogu, ne samo da nam ispadnu skuplje nego da smo kupili nove, već mogu biti štetne i za detetovo zdravlje.
Nameštaj za decu
Ako postoji minimalan rizik od toga da polovni nameštaj nije sasvim bezbedan za dete, bolje kupite novi.
Dečije kacige
Oštećenja na već korišćenoj kacigi često ne mogu da se vide spolja, pa zato iz sigurnosnih razloga bolje kupite detetu kacigu koja još nije nošena.
Dušeci
Da li želite da vaše dete spava u buđi, grinjama, bakterijama i telesnim tečnostima drugih ljudi? Iz tog razloga bi trebalo i svoje dušeke da menjate svakih pet godina, a detetu obavezno kupite novi.
Kupaći kostimi i veš
Iako se kupaći kostimi koriste samo nekoliko dana godišnje, oni su u direktnom dodiru sa intimnim delovima tela, pa nošenje tuđih gaćica jednostavno nije higijenski.
Dečije cipele
Iznošene cipele ne mogu da se prilagode nozi deteta, što može uzrokovati ozbiljne probleme sa karlicom i zglobovima. Nošene cipele su takođe pune bakterija, a možda i buđi.
Kape
Kape su predmeti koji se uglavnom ne peru na visokoj temperaturi, pa zato mogu biti puni bakterija.
Kozmetika
Već korištena kozmetika savršeno je leglo bakterija
Polovna sedišta za automobil
Roditelji se često odlučuju da kupe polovno dečije sedište za auto koje su dobili ili kupili od rodbine, prijatelja ili preko oglasa. Zapamtite, novo sedište za automobil je najsigurnije za vaše dete. Ali, ako razmišljate o kupovini korišćenog sedišta vodite računa o sledećem:
- Sedišta koja su učestvovala u sudaru ne bi smela ponovo da se upotrebljavaju
- Korišćena sedišta mogu biti oštećena i u trenutku većeg naprezanja mogu da puknu
- Proverite da li sedište ima sve potrebne delove, ispravan pojas i kopče
- Preporučuje se da se ne koristi sedište starije od 6 godina
malisaveti