Suština ove tehnike je da, kao što joj samo ime kaže, smanji izbore na ograničen broj, odnosno dva do tri. Četiri ili pet opcija dolaze u obzir, ali više od toga ne. Smanjenjem izbora smanjuje se mentalni pritisak i napor koji se ulaže u donošnje odluka, jer previse različitih izbora u ponudi može da dovede do zabune ili previše razmišlja nad svim opcijama i najčešće izostanak donošenja odluke.
Kako se ova tehnika može primeniti za svakodnevni život? Tara tehniku "smanjenje izbora" primenjuje na primeru odeće.
- Razmišljam šta ću da obučem pre nego što odem na spavanje. Čak i ako ste imali osam sati kvalitetnog sna i niste pili alkohol te noći, i dalje imate ograničenu sposobnost da donosite odluke svaki dan, a ako se probudite i mislite "Šta da obučem?" već ste počeli da se trošite, naročito ako imate decu, odnosno donosite odluke za druge. Zato se trudim da bar razmislim o tome šta ću da obučem pre nego što odem na spavanje, čak i ako ne odaberem ništa – kaže ona.
O garderobi razmišlja prvenstveno iz praktične perspektive, ali vodi računa dizajnu i koliritu.
- Moji dani su veoma raznovrsni, pa sam gledam u svoj dnevnik i planiram šta ću da obučem prema najvažnijem sastanku koji imam tog dana. Kako imam mnogo javnih nastupa, moja odeća treba da bude prilagođena mogućnosti da se ne nju zakači mikrofon. Mislim da je važno žena ne nosi uvek samo pantalone zbog toga, pa često tražim haljine sa džepovima u koje mogu da stavim potrebnu opremu – kaže ona.
Kada je reč o bojama ona najradije bira roze, crvenu i ljubičastu jer su moćne ženske boje. To joj je važno jer, kako kaže, kada nastupa u prostoriji punoj ljudi u sivim odelima, želi da se razlikuje.
Da bi olakšala sebi olakšala izbor, garderobu u ormaru je složila s leva na desno, od tamnije ka svetlijoj. Ne samo da je ceo njen ormar sređen po bojama, već je i besprekorno organizovan pomoću japanske tehnike harmonika. Na taj način nije pod stresom kada svakog jutra traba da donese odluku šta da obuče, a štedi vreme.
malisaveti