Mnogo se polemike vodilo oko toga, budući da je crna u zapadnom svetu uglavnom boja za žalovanje i sahrane, ali generalni utisak stao bi u sasvim suprotnu reč - elegantno i decentno. Ni najžešći promašaji sa ovogodišnjeg crvenog tepiha, nije bio ni približno tragičan kao modne tragedije iz prethodnih godina.
Kao što svi već znamo, zvezde su bile u crnom zbog pokreta "#Timesup", koji je potekao direktno iz "Metoo" i suprotstavlja se zlostavljanju žena kao i uopšteno diskriminaciji na svim nivoima.
I ta crna boja trebalo bi, kažu, da predstavlja prekretnicu u celoj ceremoniji crvenog tepiha jer konačno posle mnogo vremena u centru pažnje neće biti šta se nosi nego šta kažu žene ispod tih haljina. Činjenica je da se od poslednjih godina 20. veka crveni tepih pretvorio u sredstvo za promociju dizajnera i svako kome je ikada prošlo kroz glavu da zvezde na bilo koji način učestvuju u izboru odeće i tobože izražavaju svoj stil, bio je u velikoj zabludi. Ako i imaju pravo izbora, ono je vrlo suženo. Velike su pare tu u igri, i za brend i za slavnu ženu i za njenog menadžera. O tome se ponekad i govorilo otvoreno - 2015. godine je Džesika Paster otkrila da dobija između 30 do 50.000 dolara, dok glumice dobijaju oko 100 do 250.000 dolara za promovisanje brenda na crvenom tepihu. Na kraju krajeva, Dženifer Lorens je iz trogodišnje saradnje sa Diorom izašla teža za 15 do 20 miliona dolara.
Da, bilo bi lepo da se veče na crvenom tepihu ne pretvara u promiciju brendova i dizajnera. I neko je možda i pomislio da će ovo veče u crnini nešto promeniti, a taj neko se grdno prevario, jer se ne može za jedno veče promeniti ono što je građeno godinama.
Činjenica je da se pred kamerama nije govorilo o brendovima, makar ne u meri na koju smo navikli. A činjenica je i da društvene mreže danas višestruko više znače od bilo kakve televizijske reklame. Toga su svesni i dizajneri i odmah su se bacili na samopromociju.
Kako se i može pretpostaviti, činjenica da je u pet do 12 došlo do odluke o crnim "uniformama", nastala je panika među dizajnerima jer, kao što smo već zaključili, iako se svi trude da deluje da su odluke o kombinacijama spontane, iza njih stoje meseci pažljivog planiranja. Zato se pred ovaj Zlatni globus užurbano radilo svuda o čemu svedoči i tvit Kristijana Sirijana, američkog dizajnera koji je odmah putem Tvitera izvestio o napredovanju njegove haljine za Debru Mesing, uz hešteg #TimesUp.
Suštinski, lako je doći do informacija ko je nosio koju kreaciju - Meril Strip nosila je model Vere Vang, dizajniran za nju, Stela Mekartni obukla je Kler Foj, Suzan Sarandon šetala je u dizajnu Iv Sen Lorena.
- Godinama smo sve mi žene prodavale te dodele nagrada sa tim divnim balskim haljinama i bojama i svim tim glamurom - prokomentarisala je Eva Longorija u kontekstu toga da se raduje što će ovaj crveni tepih biti u crnini i što će se skrenuti pažnja sa lažnog glamura. Možda je i sama poverovala u to, ali to svedoči koliko o njenim dobrim namerama, toliko i o naivnosti. Na kraju, i sama je brže-bolje prijavila čiju kreaciju nosi - na Tviteru. Eva je samo primer, jasno vam je da su sve glumice listom navele ljude zadužene za njihov izgled te večeri.Holivud je mašinerija, kao i svi ti crveni tepisi. I naivno je i pomisliti da će se to promeniti za jedno veče. Suštinski, naivno je pomisliti da će se to ikada promeniti. Crveni tepih i dalje će prodavati iluziju o nekakvom glamuroznom imidžu na kome će svi šrafovi te dobro podmazane mašinerije ubirati svoje parčiće kolača. I bile haljine šarene ili crne, na crvenom tepihu služiće samo tome.
malisaveti