Naime, istraživači su kultivirali bakterije sa sto kuhinjskih krpa koje su korišćene tokom mesec dana, kako bi odredili vrstu i količinu bakterija koje ih "naseljavaju". Konačan ishod bilo je prilčno zastrašujuće - bakterije koje se razmnožavaju na njima normalno se nalaze u ljudskom telu ili na njemu."U ovoj studiji istražili smo potencijalnu ulogu kuhinjskih krpa u nenamernom prenošenju bakterija u kuhinji s jednog mesta na drugo i različitim faktorima koji utiču na mikrobiološki profil i ulogu kuhinjskih krpa u tome", istakla je vođa studije Sušela D. Biranja-Hurdojal.
Ona je dodala i da su na gotovo trećini ispitanih kuhinjskih krpa pronašli opasnu Ešerihiju koli, kao i enterokok, bakterije koje se inače nalaze u crevima. Osim toga, na 14 posto krpa pronašli su razvoj kolonija bakterija koje se inače nalaze na ljudskoj koži, te u disajnom sastavu - zlatni stafilokok.
"Bakterije pronađene tokom ove studije, imaju veze s bolestima koje se prenose hranom. Ešerihija koli kao opšti rod nije opasna, ali neke njene vrste mogu da budu problematične. Isto tako, neki sojevi zlatnog stafilokoka proizvode otrov koji se može uneti u tijelo nakon što se toksin razvije na našim rukama", objasnio je naučnik i profesor Pol Doson, te dodao kako se kuhinjske krpe zapravo najlakše "zaraze":
"Sirovo meso koje sečete u kuhinji je puno bakterija koje vrlo lako završe na kuhinjskoj krpi ili sunđeru. Zato je najbolje da radne površine u kuhinji, kao i daske za sečenje redovno dobro operete, ali i osušite."
Važno je znati da je šansa za pojavu i razmnožavanje bakterija veća kod krpa koje su stalno mokre, kao i kada služe za sve i svašta - brisanje ruku, sudopere, posuđa... Važno je da ih menjate gotovo svakodnevno i perete na 90 stepeni.
No, poznato je i da su sunđeri za pranje sudova izvor bakterija, jer tamo ima dovoljno hrane, topline i vlage - svega onoga za čim bakterije žude.
Ipak postoji trik da budete sigurno da je vaš sunđer dovoljno čist: za to su vam potrebni izbeljivač i voda u odnosu 1:9. Sunđer potopite u ovu mešavinu, i izvadite nakon 10 do 30 sekundi, ali prethodno OBAVEZNO stavite kuhinjske rukavice, pa isperite pod mlazom vruće vode. Drugi način dezinfikacije jeste da sunđer kratko stavite u mikrotalasnu ili iskuvate u loncu. Ako vam je jednostavnije redovno kupujte novi sunđer.
malisaveti