Iako se ljubitelji kamina neće odreći ugođaja klasičnog kamina, koji se loži drvetom, nove generacije kamina na biogoriva predstavljaju odlično rešenje za sve one čiji stambeni prostori nemaju dimnjake i mogućnost ugradnje klasičnih kamina. Raznovrsni dizajn kamina pruža mogućnost odabira željenog modela i stila, koji će se uklopiti s načinom uređenja postojećeg enterijera – klasičnog ili modernog.
Šta su biokamini
Biokamini se lože bioetanolom, a produkti sagorevanja su takvi da ne otpuštaju nikakve mirise, dim, čađ ili pepeo u prostor. Nije potreban dimnjak niti bilo kakva druga instalacija. Jednostavno se postavljaju na zid ili uz zid, a kada se ne koriste u funkciji kamina, izgledaju vrlo dekorativno u prostoru. Proizvode se u različitim oblicima i dimenzijama, pa su kao takvi prikladni i za vrlo male stambene prostore.
Biokamini se izrađuju od vatrootpornih materijala, a prilikom kupovine kod ovlaštenih prodavaca dobićete i potrebne sertifikate o sigurnosti takvog proizvoda. Najčešće se izrađuju od obojenog, nerđajućeg i brušenog nerđajućeg čelika bojenih odabranom bojom iz RAL palete, vatrostalnog stakla te drveta, koje se koristi za dekorativne fasadne detalje.
Od dimenzije kamina zavisi kapacitet rezervoara za bioetanol, a time i vreme gorenja. Kapacitet je najčešće do 2l, a vreme gorenja 3 sata što je sasvim dovoljno za prijatno večernje druženje. Postoje i veći rezervoari, koji vreme gorenja produžavaju do 6 sati. Ovakvi kamini ne zagrevaju prostor, poput klasičnih, već imaju isključivo dekorativnu ulogu. Svaki model kamina ima definisanu minimalnu površinu prostorije u koju se može da se smesti, pa prilikom odabira obratite pažnju na ovaj važan detalj.
malisaveti